جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers

ایرانیان در صدر جدول خرید ملک در ترکیه

ایرانیان  در صدر جدول خرید ملک در ترکیه

آمارها نشان می دهد که اخیراً ایرانی ها نقش قابل ملاحظه ای در رونق چرخ های اقتصادی کشور ترکیه از طریق خرید ملک ایفا کرده اند؛ در ماه جولای سال 2020، خرید و فروش ملک در این کشور 124 درصد رشد داشته و به بالاترین سطح خود در سال های اخیر رسیده است.

در این میان، ایرانی ها با خرید 540 واحد مسکونی صدرنشین جدول خریداران مسکن در ترکیه شده اند. شایان ذکر است که در 3 ماه ابتدایی سال 2020 نیز ایرانی ها با خرید 465 ملک، رکورددار خرید مسکن توسط خارجی ها در این کشور شده اند.

رتبه اول خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی ها

همان طور که اخبار مسکن در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ سال گذشته ایرانی ها رتبه دوم خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها را پس از عراقی ها به خود اختصاص دادند؛ امسال اما ایرانی ها رکوددار خرید مسکن در این کشور شده اند. به طوری که در 6 ماه نخست سال 2020، ایرانی ها بیش از 2628 واحد مسکونی در این کشور خریداری کرده اند و در جایگاه بزرگ ترین سرمایه گذاران خارجی در املاک این کشور قرار گرفته اند.

لغو محدودیت های کرونایی برای ورود ایرانیان به ترکیه

شایان ذکر است که با وجود آنکه شرایط ابتلا به کرونا در سطح دنیا بیش از ماه های قبل رو به وخامت گذاشته و بسیاری از کشورها مجدداً محدودیت هایی را برای ورود و خروج مسافران خارجی در نظر گرفته اند؛ کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذاران خارجی به خصوص در حیطه خرید ملکی، محدودیت های نقل و انتقال مسافران خارجی را لغو کرده و بدون توجه به عواقب آن، حمایت از اقتصاد و گردشگری را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

در حقیقت، مدتی است که الزام به انجام تست PCR برای ورود به این کشور لغو شده است و مسافران تهران به استانبول که از طریق پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان جا به جا می شوند دیگر نگران منفی نشدن تست کرونای خود نمی باشند. با این حال، تمامی مسافران در زمان ورود به ایران نیازمند دریافت گواهی سلامت و نتیجه منفی تست کرونا می باشند.

بیشتر بخوانید
ایرانی ها رتبه اول سرمایه گذاری در حوزه مسکن و تجارت ترکیه

خرید ملک با ارزهای صادراتی

به نظر می رسد که کسب رتبه اول خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی ها تنها ناشی از هیجانات اقتصادی و سرمایه گذاری مردم عادی نباشد. در حقیقت، صادر کنندگان می توانند نقش عمده ای در رشد اقتصادی کشور ترکیه به ویژه در حوزه ساختمان داشته باشند.

همان طور که در شهریور ماه سال جاری نیز رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصویری با هیأت دولت در خصوص برنگشتن 27 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات تذکر دادند و اشاره نمودند که گاهی این عدم بازگشت ارز ناشی از عواملی منطقی است اما گاهی نیز به دلیل خرید زمین و ملک در سایر کشورها توسط صادر کنندگان است که قابل پذیرش نیست.

بنابراین با توجه به این مسئله و رکوردزنی سال اخیر ایرانی ها در خرید ملک در ترکیه، در میان بودن پای ارزهای حاصل از صادرات در این زمینه دور از ذهن نیست.

شیوه جذب سرمایه گذاران ایرانی از سوی ترکیه

بررسی ها نشان می دهد که ترک ها از شیوه های متعددی برای جذب سرمایه گذاران خارجی از جمله ایرانی ها استفاده می کنند. در واقع، آن ها بسیار هوشمندانه با مشوق هایی نظیر فروش ملک با قیمت مناسب، اعطای اقامت در ازای خرید ملک و نظایر آن ایرانی ها را به سمت سرمایه گذاری در بخش مسکن در کشور ترکیه جذب می کنند.

همان طور که اخبار مسکن در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ تنها با خرید ملکی به قیمت 250 هزار دلار می توان اجازه اقامت در ترکیه را کسب نمود.

تبعات این مسئله نیز می تواند به رکود اقتصاد داخلی و خروج بیش تر سرمایه از کشور دامن بزند. در حقیقت، اقتصاد کشور ما به اعتماد سازی و امید به آینده نیاز دارد تا سرمایه گذاران ایرانی در چارچوب مرزهای کشور خود به فعالیت های اقتصادی بپردازند.

رکورد ایرانیان در خرید ملک در ترکیه

بررسی رکوردزنی ایرانیان در خرید ملک در ترکیه ازسوی وزارت خارجه

به نقل از پایگاه خبری ملک هفت، خرید ملک در ترکیه ازجمله سودآورترین راه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور می باشد و سال هاست که ایرانی ها به خرید ملک در این کشور روی آورده اند. با این حال، سخنگوی وزارت خارجه نسبت به صدرنشینی ایرانی ها در خرید املاک این کشور در سال جاری، ابراز بی اطلاعی نموده و وعده داده که جزئیات این مسئله را مورد موشکافی و بررسی قرار دهد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.