جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers

عمده ترین کشورهای خریدار ملک مسکونی در ترکیه

عمده ترین کشورهای خریدار ملک مسکونی در ترکیه

معاملات مسکن در ترکیه از ماه ژانویه تا ماه سپتامبر 2020، نزدیک به 2.34 درصد نسبت به سال پیش افزایش یافته است. مطابق با آمارهای موجود، ایرانی ها در ماه سپتامبر سال میلادی جاری رتبه اول خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها را به خود اختصاص داده اند. عراقی ها و روس ها نیز جایگاه دوم و سوم را در این رتبه بندی به خود اختصاص داده اند. شایان ذکر است که شهرهای استانبول، آنتالیا و آنکارا بیش تر از سایر شهرها مورد اقبال خریداران خارجی ملک قرار گرفته اند.

رشد فروش املاک مسکونی به خارجی ها در ترکیه

بر اساس تازه ترین گزارش منتشر شده از مرکز آمار ترکیه، فروش واحدهای مسکونی به خارجی ها در ماه سپتامبر 2020 برای پنجمین ماه پیاپی با رشد همراه بوده است.

به طوری که فروش املاک مسکونی به خارجی ها در ماه سپتامبر سال میلادی جاری 3.35 درصد رشد داشته است و به 5 هزار و 269 واحد رسیده است.

شایان ذکر است که از ماه ژانویه تا ماه سپتامبر 2020، فروش مسکن در ترکیه نزدیک به 2.34 درصد نسبت به سال 2019 رشد داشته است.

کدام شهرهای ترکیه بیش تر مورد استقبال خریداران خارجی قرار گرفته؟

بر اساس آمار موجود، استانبول که از نظر جمعیتی بزرگ ترین شهر ترکیه به حساب می آید؛ در ماه سپتامبر مورد استقبال بیش از 2 هزار و 370 خریدار خارجی قرار گرفته است و در صدر معاملات ملکی صورت گرفته توسط خارجی ها در این کشور قرار گرفته است.

در شهر تفریحی آنتالیا نیز در ماه سپتامبر بیش از 1 هزار و 18 معامله ملکی توسط خارجی ها صورت گرفته است و در این زمینه رتبه دوم را در کشور ترکیه به خود اختصاص داده است.

شهر آنکارا نیز با صورت گرفتن 347 معامله ملکی در آن در ماه سپتامبر، رتبه سوم فروش ملک به خارجی ها را به خود اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید
جذابیت بازار مسکن ترکیه برای خارجی ها

مقایسه ایرانی ها، عراقی ها و روس ها در خرید ملک در ترکیه از ابتدای سال 2020

مطابق با آمارهای موجود، ایرانی ها در ماه سپتامبر سال میلادی جاری 908 واحد مسکونی در شهرهای مختلف ترکیه خریداری کرده اند و رتبه اول خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها را به خود اختصاص داده اند.

عراقی ها نیز با خرید 829 ملک مسکونی در ترکیه در ماه سپتامبر، رتبه دوم و روس ها نیز با خرید 448 ملک مسکونی در مدت مشابه رتبه سوم خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها را به خود اختصاص داده اند.

شایان ذکر است که عراقی ها تنها در ماه ژانویه سال میلادی جاری در خرید ملک در ترکیه از ایرانی ها پیشی گرفتند و در سایر ماه ها رتبه نخست خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها به ایران اختصاص پیدا کرده است.

شایان ذکر است که ایرانی ها از ماه ژانویه تا ماه سپتامبر 2020 نزدیک به 4 هزار و 716 واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده اند؛ این در حالی است که عراقی ها نیز در مدت مشابه 4 هزار و 165 واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده اند. روس ها نیز طی این مدت 1 هزار و 895 واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده اند.

سایر کشورهای خریدار ملک مسکونی در ترکیه

بر اساس تازه ترین گزارش مرکز آمار ترکیه، پس از ایران، عراق و روسیه؛ به ترتیب کویت، قزاقستان، بریتانیا، جمهوری آذربایجان، افغانستان، آلمان، یمن، اردن، فلسطین، لبنان، مصر و چین رتبه های چهارم تا پانزدهم خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها را به خود اختصاص داده اند.

تمهیدات ترکیه برای جذب سرمایه گذاران ملکی خارجی

مسئولان کشور ترکیه در سال 2018 میلادی جهت تشویق سرمایه گذاران خارجی، محدودیت های اعطای حق شهروندی به خارجی ها را کاهش دادند.

از سوی دیگر، همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ خارجی ها با خرید ملک با ارزش 250 هزار دلار در این کشور می توانند تابعیت این کشور را دریافت نمایند؛ که این مبلغ در گذشته افزون بر 1 میلیون دلار بوده است.

بنابراین همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز به آن اشاره کرده است؛ برای پیشگیری از خروج سرمایه از کشور لازم است که قوانین مالیاتی اصلاح گردند، امتیازهای مشروع به سرمایه گذاران تعلق گیرد و با برنامه ریزی، در مناطق مستعد جذب سرمایه مانند مناطق آزاد نگرش مثبتی برای سرمایه گذاری ایجاد شود.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.