چهارشنبه 06 اسفند 1399
Flowers

اثر کاهش انتظارات تورمی بر بازار اجاره بهای مسکن

اثر کاهش انتظارات تورمی بر بازار اجاره بهای مسکن

بررسی ها نشان می دهد که در دومین ماه از فصل پاییز، کاهش سطح انتظارات تورمی بر بازار اجاره بهای مسکن نیز تأثیرگذار بوده است.

به طوری که بروز احتمال کاهش قیمت ها در میان برخی مالکان واحدهای مسکونی موجب شده که مالکانی که در گذشته به دلیل نااطمینانی در بازار ملک خود را عرضه نمی کردند؛ برای عرضه واحد مسکونی خود در بازار اجاره اقدام نمایند که این امر منجر به کاسته شدن از میزان واحدهای مسکونی خالی می گردد.

سیگنال کاهش ریسک غیر اقتصادی

یکی از سیگنال های غیر اقتصادی در روزهای اخیر مربوط به اطلاعیه بانک مرکزی است که نشان می دهد کاهش ریسک های غیر اقتصادی موجب کاهش قیمت در بازار ارز  و سایر بازارها شده است. شایان ذکر است که ریسک های غیر اقتصادی منبع بروز انتظارات تورمی می باشند.

سیگنال دیگر مربوط به اظهارات ربیعی، سخنگوی دولت است که در مورد خروج از جنگ اقتصادی صحبت کرده است. این اظهارات دورنمای مثبت و خوش بینانه ای برای اقتصاد کشور به وجود آورده است.

اثر کاهش انتظارات تورمی بر بازار اجاره بهای مسکن

بررسی تحولات بازار مسکن نشان می دهد که مسائل سیاسی و تحولات جهانی در هفته های گذشته با ایجاد ریسک بالای غیر اقتصادی، موجب نوسانی شدن بازارهای مختلف از جمله سکه و ارز شده و به دنبال آن، به ناآرامی در بازار مسکن و اجاره منجر شده است.

اکنون اما با کاهش ریسک های غیر اقتصادی و ایجاد فضای خوش بینانه نسبت به وضعیت اقتصادی کشور، تورم انتظاری در بازار اجاره بهای مسکن فروکش کرده و موجب تغییر رفتار برخی مالکان واحدهای مسکونی نیز شده است.

افزایش عرضه واحدهای مسکونی به بازار در پی کاهش ریسک های غیر اقتصادی

پیامد کاهش ریسک غیر اقتصادی در بازارها و به دنبال آن احتمال کاهش قیمت ها در میان برخی مالکان واحدهای مسکونی موجب شده که مالکانی که در گذشته به دلیل نااطمینانی در بازار ملک خود را عرضه نمی کردند؛ برای عرضه واحد مسکونی خود در بازار اجاره اقدام نمایند.

به عبارت دیگر، بروز نشانه هایی از احتمال ثبات قیمت در بازار مسکن موجب شده که بسیاری از واحدهای مسکونی که شرایط عرضه در بازار را دارند توسط مالکان در این بازار عرضه گردند که این امر منجر به کاسته شدن از میزان واحدهای مسکونی خالی می گردد.

از سوی دیگر، برخی مالکان که در گذشته قصد عرضه ملک خود در بازار فروش را داشتند اما با توجه به آشفتگی ها و نوسانات بازار مسکن، فروش واحد مسکونی خود را به تأخیر انداخته بودند؛ در شرایط فعلی برای عرضه ملک خود در بازار اجاره اقدام نموده اند.

پیش بینی بازار اجاره بهای مسکن

با توجه به کاهش ریسک های غیر اقتصادی در بازار مسکن، به نظر می رسد که سوداگری در بازار مسکن کاهش یابد و با خوش بینی نسبت به کاهش قیمت ها در بازار؛ تعداد واحدهای مسکونی عرضه شده برای اجاره هم افزایش یابد.

شایان ذکر است که واسطه های فعال در بخش مسکن نیز با توجه به کاهش انتظارات تورمی، برقراری ثبات اقتصادی در بازار مسکن را پیش بینی می نمایند. به این ترتیب با پیش بینی بازار مسکن احتمال میرود که در بازار اجاره بهای مسکن نیز آرامش و ثبات برقرار گردد.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی سهم تسهیلات بخش مسکن از سال 1370 تاکنون

اختلاف نرخ رشد اجاره برای مستأجران قبلی و جدید

در گذشته مستأجران ترجیح می دادند که با مالک قبلی به توافق برسند و جا به جا نشوند؛ دلیل این امر رشد نسبتاً پایین نرخ اجاره بها بود. اما در ماه های اخیر با توجه به افزایش شدید نرخ اجاره بها، برخی مالکان به سودای دریافت اجاره بهای بالاتر با مستأجر قبلی توافق نکرده و لازم است که مدت زمان بیشتری برای پیدا کردن مستأجر جدید منتظر بمانند.

برخی از این مالکان در نهایت مجبور شده اند که ملک خود را با اجاره بهای پایین تری نسبت به تمدید با مستأجر قبلی واگذار نمایند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که نرخ رشد اجاره بهای مسکن برای مستأجران جدید نسبت به تمدید قرارداد اجاره با مستأجران قبلی کمتر است.

کاهش سطح ایده آل انتظارات مستأجران

بررسی های میدانی نشان می دهد که بسیاری از مستأجران، از سطح ایده آل انتظارات خود فاصله گرفته اند و با توجه به رشد اجاره بهای مسکن، محله یا منطقه زندگی خود را تغییر می دهند و به منطقه ای متناسب با توان پرداخت اجاره بها کوچ می کنند. برخی دیگر از مستأجران نیز ناچار به اجاره واحد مسکونی با متراژ کمتر و یا عمر بنای بیش تر شده اند.

کاهش جذابیت اجاره ماهانه نسبت به رهن کامل در میان مالکان

بررسی ها نشان می دهد که در 6 ماه دوم سال جاری، تمایل مالکان واحدهای مسکونی به دریافت اجاره نسبت به ودیعه افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ در 6 ماه اول سال، با توجه به بازدهی قابل توجه بازار سرمایه، مالکان تمایل بیشتری به دریافت ودیعه برای سرمایه گذاری در بازار بورس داشتند.

در ماه های اخیر اما با توجه به کاهش شدید شاخص بورس و عدم تمایل مالکان به سرمایه گذاری در این بازار، دریافت اجاره نسبت به ودیعه مسکن جذابیت بیشتری پیدا کرده است.

کاهش جذابیت اجاره ماهانه نسبت به رهن کامل در میان مالکان

روند تغییرات بازار اجاره بهای مسکن

بررسی وضعیت بازار اجاره بهای مسکن نشان می دهد که این بازار دوره جهش خود را از سال 1397 آغاز نمود. شایان ذکر است که در طول 5/2 سال گذشته نرخ رشد اجاره بهای مسکن در شهر تهران بسیار قابل توجه بوده است.

گزارش ها نشان می دهد که تورم نقطه به نقطه اجاره به معنای نرخ تورم در یک برش از زمان نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن، در مهر ماه 1396،  4/8 درصد بوده است؛ این در حالی است که میزان آن در مهر ماه 1397 به 15 درصد رسیده است.

همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه اجاره بهای مسکن در مهر ماه 1398 به 8/34 رسیده است؛ اما در مهر ماه سال جاری روند آن کاهشی شده و به 8/26 درصد رسیده است. این کاهش نیز ناشی از فروکش کردن انتظارات تورمی می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.