یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • شنبه 04 بهمن 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4878
  • منبع : تجارت نیوز

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

حذف خریداران مصرفی و سرمایه ای در نتیجه رکود بازار مسکن

حذف خریداران مصرفی و سرمایه ای در نتیجه رکود بازار مسکن

به گزارش ملک هفت، کاهش تورم انتظاری در دو ماه اخیر، علاوه بر بازار ارز، بازارهای سرمایه دیگری را به رکود کشاند، به طوری که با وجود کاهش قیمت در بازارها به خصوص در بازار مسکن، اکثر متقاضیان مصرفی و سرمایه ای از خرید دست کشیده اند. مشاوران املاک در نقاط مختلف شهر تهران در مورد کسادی بازار مسکن می گویند و از نبود یک خریدار واقعی می نالند.

رکود کامل در بازار مسکن

کالاهای سرمایه ای به منظور حفظ ارزش پول ملی ایجاد می شوند و بازار مسکن نیز به عنوان یک کالای سرمایه ای که عموما بسیار پرطرفدار نیز هست، از این قاعده پیروی می کند.

به طور کلی زمانی که دوره های تورمی به اتمام می رسد، افرادی که برای کسب سود بیشتر و حفظ ارزش دارایی خود وارد بازارهای سرمایه ای شده بودند، از این بازار کناره گیری می کنند و در مقابل خرید این نوع کالاها از طرف متقاضیان مصرفی هرچند کمتر از قبل اما تاحدودی ادامه پیدا می کند.

اما شرایط در بازار مسکن به کلی متفاوت می باشد و حد وسطی میان رونق و رکود در بازار مسکن وجود ندارد. علت این امر وجود متقاضیان مصرفی اندک در این بازار می باشد و سرمایه گذاران نیز تا زمانی که از افزایش قیمت ها در آینده مسکن مطمئن نشوند به این بازار ورود نمی کنند.

در نتیجه در زمان رکود بازار مسکن، معاملات به کلی تعطیل شده و هیچ خریدار واقعی یافت نخواهد شد. مشابه وضعیت مسکن که در یک ماه اخیر . به گفته یکی از فعالان بازار مسکن، قیمت های پیشنهادی از سوی فروشندگان تا 10 درصد کاهش یافته است و حتی حاضر به تخفیف های مناسب برای فروش املاک خود هستند اما هیچکدام از این ها نتوانسته تا خریداری را به خرید ترغیب کند.

عدم کاهش هزینه ساخت و ساز

هرچند قیمت مسکن نسبت به یکی دو ماه اخیر کاهش چشمگیری یافته است، اما در هزینه ساخت و ساز مسکن هیچ تغییری ایجاد نشده و قیمت مصالح ساختمانی با همان میزان قبلی به فروش می رسد.

یکی از مشاوران املاک منطقه 17 تهران در رابطه با این موضوع می گوید: با وجود اینکه برخی از سازندگان به دلیل نیاز به نقدینگی، برخی از املاک خود را حدود 10 تا 15 درصد از قیمت واقعی ارزانتر گذاشته اند، باز هم خریداری برای خرید یافت نمی شود. ایشان معتقدند که اگر رکود بازار مسکن تا چند ماه دیگر ادامه پیدا کند، کاهش 10 تا 15 درصدی در متوسط قیمت مسکن را شاهد خواهیم بود.

جذابیت سرمایه گذاری در بانک ها

با کاهش رسمی تورم مسکن در آذر ماه و ورود بازار مسکن به دوران رکود، سپرده گذاری روزشمار با سود 10 درصد نیز جذابیت بیشتری در برابر سرمایه گذاری در بازار مسکن دارد. یکی دیگر از مشاوران املاک منطقه می گوید: تا قبل از کاهش نرخ ارز، بسیاری از متقاضیان سرمایه ای به دنبال خرید مسکن بودند، اما اکنون سرمایه خود را تا زمان به کف رسیدن قیمت ها در بانک ها سپرده گذاری کرده اند.

به عقده او با روی کار آمدن بایدن، توجه سرمایه گذاران بازار مسکن به احیای برجام و کاهش نرخ ارز جلب شده است. اگر این دو اجرایی و محقق شود، رکود بازار مسکن حداقل تا 2 سال دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی بازار اجاره مسکن در 3 فصل ابتدایی سال

ناتوانی کارشناسان مسکن در برنامه ریزی در بازار

با وجود رکود بازار مسکن و کاهش خریداران مصرفی و سرمایه ای در این بازار، برخی از مالکان و فروشندگان نرخ های پیشنهادی خود را کم نکرده و مصمم به فروش واحدهای  خود با قیمت های نجومی دارند.

درحالی که به گفته بسیاری از مشاوران املاک، دفاتر املاک علنا تعطیل بوده و فقط شاید ماهی یک یا دو تمدید اجاره نامه ثبت شود. بدتر از این وضعیت، عدم تخمین آینده بازار مسکن است که قدرت تصمیم گیری را از فعالان بازار مسکن گرفته.

تغییر کاربری دفاتر املاک به دنبال رکود بازار مسکن

در زمان رونق بازار مسکن بسیاری از دفاتر و  مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران به صورت غیرقانونی و بدون دریافت مجوز کار، فعالیت می کردند که یا روند دریافت مجوز برای آن ها شروع شده بود و یا از سوی اتحادیه پلمپ می شدند. اما اکنون با رکود بازار مسکن در دو ماه اخیر بسیاری از این دفاتر غیر مجاز تغییر کاربری داده و به اصناف دیگری وارد شدند.

در حال حاضر صنف میوه فروشی برای مشاوران املاک جذابیت بیشتری داشته و حداقل در منطقه 13 تهران دو دفتر املاک به میوه فروشی تبدیل شده اند.

رکود معاملاتی در منطقه 5 تهران

 با وجود اینکه منطقه 5 تهران هر ماه به عنوان منطقه پرمعامله در آمار بانک مرکزی به ثبت می رسید، اما با رکود بازار مسکن در آذر ماه سال جاری، بازار مسکن این منطقه نیز کساد شده و توجه متقاضیان مصرفی و سرمایه ای از این منطقه برداشته شده است.

حیدری یکی از مشاوران املاک منطقه 5 می گوید: با رکود بازار مسکن در یک ماه گذشته، بیشتر بنگاه های این منطقه به جز پیگیری معاملات قبل هیچ کاری نداشته و اکثر متقاضیان سرمایه ای که بیشترین سهم معاملات مسکن در منطقه 5 را به خود اختصاص می دادند از بازار مسکن ناپدید شده اند.

ایشان افزودند: با توجه به حذف مصرف کنندگان واقعی از بازار مسکن به دنبال افزایش 5 برابری قیمت مسکن در 3 سال اخیر، اگر در سیاست های اقتصادی، وام مسکن و درآمد مردم هیچ تغییری ایجاد نشود، رکود بازار مسکن تا زمان آمدن یک تورم کاذب ادامه دار خواهد بود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.