پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • دوشنبه 13 بهمن 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4899
  • منبع : ایسنا

افزایش قیمت سیمان و وجود رانت در بازار

افزایش قیمت سیمان و وجود رانت در بازار

به گفته دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور، بساری از کارخانه های تولیدی سیمان با آوردن بهانه های بی منطق تولید از تولید عقب نشینی کرده و برخی دیگر نیز به صادرات سیمان به کشورهای دیگر روی آورده اند که این مسائل باعث افزایش قیمت سیمان در بازار شده است. به طوری که در یک هفته اخیر قیمت هر پاکت سیمان به 40 هزار تومان افزایش یافته است.

افزایش قیمت سیمان

فرشید پور در گفت و گویی به بدون وزیر بودن وزارت صنعت معدن و تجارت از ابتدای سال اشاره کرده و گفت که این مسئله خسارت های بسیاری را به گشور وارد کرد.

ایشان افزودند: با روی کار آمدن وزیر جدید در وزارت صنعت معدن و تجارت امید بر این بود که وضعیت کشور در حوزه صنعت تا حدودی بهبود پیدا کند اما با وجود فعالیت چند ماهه وزیر جدید، مثمر ثمر نبودن برنامه های اتخاذ شده در رابطه با صنعت احداث در کشور به خوبی دیده می شود.

به گفته رئیس انجمن انبوه سازان خوزستان درمورد وضعیت قیمت مصالح ساختمانی، افزایش قیمت مصالح ساختمانی به یک سونامی وحشتناک تبدیل شده است و برخلاف اظهارات ما در مورد وجود رانت در صنعت فولاد، جلوی آن گرفته نمی شود.

پورحاجت بیان نمود که: بنده به اقتصاد آزاد باور دارم اما مشکلاتی در کشور رخ داده است، اقتصاد آزاد نیست و بخش زیادی از اقتصاد تولیدی کشور را به رانت کشانده است.

ایشان در مورد وضعیت بازار سیمان بیان نمودند که: کارخانه های تولیدی سیمان با دادن بهانه های واهی از تولید دست کشیده و بعضی دیگر نیز به صادرات سیمان به کشورهای مختلف روی آورده اند و همین عوامل موجب افزایش قیمت سیمان شده است در حالی که طی یک هفته گذشته قیمت سیمان به پاکتی 40 هزار تومان رسید.

بیشتر بخوانید
آخرین وضعیت طرح فروش متری مسکن در بورس کالا

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور ادامه داد که: این مشکل نشان دهنده عدم توجه وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت به بهبود شرایط احداث ساختمان در کشور است به طوری که بخش خصوصی در بخش صنعت ساختمان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند.

پورحاجت فرمود: بدرحالی که فساد و رانت در توزیع و قیمت گذاری فولاد وجود داشت اما فولاد به فراوانی یافت می شد، اما در مورد سیمان، ثباتی وجود ندارد، یک روز کارخانه های تولیدی افزایش قیمت سیمان را اعلام می کنند و روز دیگر خط های تولیدی را از مدار تولید خارج می کنند که این موضوع با طور قطع بیانگر فساد و انحصارگری می باشد.

ایشان افزودند که این موضوع نه از طرف دولت و نه از طرف مجلس پیگیری نمی شود و این خود یکی از عجایبی است که در ده سال گذشته با آن مواجه شده ام.

رئیس انجمن انبوه سازان خراسان افزود: کارخانه های تولیدی سیمان قادر به تولید سیمان هستند اما به عمد تولیدات خود را متوقف کرده اند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.