سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • دوشنبه 11 اسفند 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4962
  • منبع : اقتصاد آنلاین

وضعیت طرح های مالیات بر خانه های خالی و خانه های لوکس

وضعیت طرح های مالیات بر خانه های خالی و خانه های لوکس

رییس کمیسیون عمران گفت: در تلاش برای مقابله با فرار مالیاتی هستیم و از طرفی هم معافیت‌های مالیاتی مانند مالیات بر خانه‌های لوکس را بررسی می کنیم.

به گفته یکی از کارشناسان اقتصادی دستگاه ها با سامانه املاک و اسکان برای شناسایی خانه‌های خالی همکاری نمی کنند. از این رو مجلس باید با تصویب قوانین الزام آور به این موضوع وارد شود.

کلیات طرح مالیات بر خانه های لوکس

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به تصویب وضع مالیات بر خانه‌های گران قیمت و لوکس در لایحه بودجه 1400 گفت: خانه های لوکس کشور از انرژی های پنهان و یارانه ای دربرق و گاز و .. بهره مند می شوند. نمایندگان با تصویب وضع مالیات بر خانه های لوکس، سعی دارند که افراد کشور بر اساس امکانات دریافتی و میزان درآمدشان مالیات بپردازند و با این کار منابع به دست آمده برای کمک به مناطق محروم صرف شود.

ایشان افزود: ما با سرمایه و پول مشکلی نداریم و از سرمایه داران حمایت نیز می کنیم اما کشور ما هم باید مانند دیگر کشورها از افرادی که امکانات و درآمد بیشتری دارند مالیات دریافت کند و فقط کارمندان نباید مالیات پرداخت کنند. منابع مالیات باید به جای نفت در اداره کشور سهیم باشد.

مقابله با فرار مالیاتی

رضایی کوچی عنوان کرد که تاکنون برای اداره کشور به نفت متکی بوده ایم و سهم های مالیاتی کمتری در ایران وجود دارد.

ایشان افزودند: پیش از این درصدی به عنوان مالیات از فیش حقوقی کارمندان کسر می شد اکنون نیز به دنبال مقابله و برخورد با فرار مالیاتی و بررسی معافیت های مالیاتی مانند مالیات بر خانه‌های گران و لوکس،  خرید و فروش های مکرر املاک و زمین‌های رها شده هستیم.

رییس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: تا پیش از این موضوع دریافت مالیات از خانه های لوکس به صورت فعلی مطرح نبود و لزومی هم نداشت.

به همین دلیل موضوع را به همراه عددهایش در بودجه تعیین کردیم تا دستگاه ها اجرای قانون را انجام دهند.

بیش از دو میلیون واحد خانه خالی وجود دارد که مالکان آنها نه واحدها را می‌فروشند و نه اجاره می‌دهند؛ از طرفی معمولاً اکثرا در فضاهای خوب شهری هم قرار گرفته‌اند. در تمام دنیا مرسوم است که هر کسی مِلک، زمین یا درآمدی دارد، به نسبت ارزش، باید مالیاتش را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید
تعیین تکلیف 39 هزار واحدناتمام مسکن مهر تا ماه‌های آینده

موضوع مالیات بر خانه های خالی

وی گفت: پیشتر موضوع مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس بررسی شد که برای شناسایی این خانه‌ها، وزارتخانه‌های اقتصاد، ارتباطات، راه و شهرسازی و نهادهایی مانند شهرداری‌ها و دیگر سازمان‌ها وظایفی را عهده دار شدند. البته این مسئله پیش آمد که علاوه بر شناسایی ناقص، عدد مالیاتی هم کم بود و نقش بازدارنده‌ای نداشت.

رضایی کوچی تصریح کرد: به دنبال وضع مالیات بر اساس ارزش ملک هستیم و با تشکیل سامانه‌ شناسایی مالیات بر خانه‌های خالی، نزدیک به ۴۰۰ هزار واحد شناسایی شده و مورد تایید قرار گرفتند و به طور حتم مشمول دریافت مالیات می‌شوند و دیگر خانه‌ها و واحدهای مسکونی هم در حال ارزیابی است.

رییس کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: عمدتاً شناسایی خانه‌های خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است و دستگاه‌های دیگر هم کمک خاصی نمی کنند. ما هم به این وزارتخانه کمک می کنیم و وزیر راه در کمیسیون عمران چندین بار در گزارش خود این موضوع را یاداور شده است.

ایشان با تأکید بر لزوم جدیت دولت در بحث شناسایی خانه‌های خالی و دریافت مالیات یادآور شد: مجلس به عنوان ناظر بر اجرای قانون، در حوزه مسکن موضوع شناسایی را دنبال خواهد کرد. به علاوه درباره تصویب وضع مالیات بر خانه‌های گران، قانون الزام آور است و مستنکفان از قانون را بر اساس ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی می‌توانیم به قوه قضاییه معرفی کنیم.

عدم همکاری دستگاه‌ها در شناسایی خانه‌های خالی

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، وحید شقاقی‌شهری گفت: شناسایی خانه های خالی یکی از دلایل اجرایی نشدن این طرح است و شناسایی آن نیز هزینه زیادی دارد از طرفی دستگاه ها برای اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی همکاری نمی کنند.

ایشان افزود: زیرساخت بانک‌های اطلاعاتی در کشور بسیار ضعیف و نیازمند تقویت است،همچنین تصریح کرد: عدم همکاری دستگاه ها برای تبادل اطلاعات و شناسایی خانه های خالی بسیار واضح است. مجلس باید به این مسئله وارد شده و با تصویب قوانین الزامی، دستگاه ها را ملزم به همکاری کرده و مجازاتی را هم برای تخطی کنندگان از قانون مشخص کند.

وظیفه بانک ها در اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بانک‌های اطلاعاتی در کشور باید به هم متصل و یکپارچه شوند اما به نظر می‌رسد افرادی که از این طرح متضرر می شوند در تلاش برای عدم تحقق این پروژه هستند. اگر قانون محکمی برای اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی وضع شود، همه ارگان‌ها مجبور به همکاری خواهند شد.

وی با بیان این‌که برقراری شفافیت همواره هزینه و مقاومت‌هایی در پی داشته، گفت: مسکن  در کشور ما  علاوه بر مصرفی بودن، یک کالای سرمایه‌ای است. به نظر می‌رسد، بانک ها یکی از دستگاه هایی است که در حوزه ساخت مسکن از دیرباز در حال سرمایه‌گذاری بوده و هست و با اجرای این قانون ضرر قابل توجهی متحمل می شود.

شقاقی در پایان اظهار داشت: مالیات بر ثروت یکی از بهترین پایه‌های مالیاتی است که می‌تواند از احتکار و انباشت مسکن جلوگیری کند. اما انجام این موضوع نیز همچون مالیات خانه‌های خالی به همکاری بسیاری از دستگاه‌ها نظیر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با سامانه املاک و اسکان به عنوان متولی احراز مالکیت و سکونت نیازمند است.

پیش از این در گزارشی به تعلل سازمان ثبت در ارائه اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی اشاره کرده و نوشته بود: کماکان سازمان ثبت اسناد با وجود الزامات مندرج در اصلاحیه قانونی مجلس برای همکاری دستگاه‌ها با سامانه املاک و اسکان، مشارکتی در اجرایی شدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی ندارد.

عدم همکاری برخی دستگاه‌ها در اجرای این قانون در حالی است که اجرای آن می‌تواند منجر به عرضه مسکن استیجاری به بازار و کنترل قیمت اجاره بها شود؛ به طوری که معاون وزیر راه و شهرسازی دی ماه امسال با اشاره به اثرات مثبت قانون جدید مالیات بر خانه‌های خالی، گفته بود: حتی پیش از تبدیل شدن به قانون و صرفاً با مطرح شدن آن، عرضه مسکن استیجاری به بازار ۳۰ درصد افزایش یافت.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.