دوشنبه 11 اسفند 1399
Flowers

تغییرات نرخ رشد اجاره بهای مسکن در آبان ماه 1399

تغییرات نرخ رشد اجاره بهای مسکن در آبان ماه 1399

بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی، شاخص اجاره بهای مسکن در شهر تهران در آبان ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه سال 1398، 28.7 درصد افزایش یافته است.

همچنین شاخص اجاره بها در کل مناطق شهری در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31.9 درصد رشد داشته است. شایان ذکر است که میزان رشد این شاخص ها نسبت به ماه گذشته نیز افزایش داشته است.

تغییرات شاخص اجاره بهای مناطق شهری در تابستان 1399

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی مناطق شهری در فصل تابستان 1399 نسبت به فصل بهار حدود 11.8 درصد رشد داشته است.

بر این اساس، بیش ترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان همدان (16.2 درصد افزایش) و کم ترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان سیستان و بلوچستان (3.1 درصد افزایش) بوده است.

شایان ذکر است که شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی مناطق شهری در فصل تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 28.9 درصد افزایش یافته است.

همچنین میانگین افزایش اجاره بهای مسکن در تابستان 1399برای مستأجرانی که قرارداد خود را تمدید کرده اند نزدیک به 41.2 درصد بوده است؛ که نشان دهنده رعایت نکردن سقف مجاز افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شده توسط دولت می باشد.

افزایش شاخص اجاره بهای مسکن تهران در آبان ماه

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت و به نقل از بانک مرکزی، بررسی شاخص اجاره بهای مسکن در شهر تهران نشان می دهد که اجاره بهای واحدهای مسکونی در آبان ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه سال 1398، 28.7 درصد افزایش یافته است.

شایان ذکر است که میزان رشد این شاخص نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است؛ رشد این شاخص در ماه گذشته 26.8 بوده است.

افزایش شاخص اجاره بهای مسکن تهران در آبان ماه

افزایش شاخص اجاره بهای مسکن کل مناطق شهری در آبان ماه

همچنین بررسی آمارها حکایت از آن دارد که شاخص اجاره بها در کل مناطق شهری در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31.9 درصد رشد داشته است.

شایان ذکر است که میزان رشد این شاخص نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است؛ رشد این شاخص در ماه گذشته 29.6 بوده است.

کاهش 99 درصدی معاملات اجاره مسکن در طول یک سال

بررسی آمار و اطلاعات کشوری حاکی از کاهش معاملات اجاره مسکن در طول یک سال اخیر می باشد.

بر اساس اطلاعات موجود، تا چهارم آذر ماه سال جاری، نزدیک به 1 میلیون و 342 هزار قرارداد خرید و فروش و اجاره ملک در کشور تنظیم و ثبت شده است که نسبت به زمان مشابه سال 1398 حدود 79 درصد کاهش داشته است؛ که از این آمار نزدیک به 52 درصد مربوط به کاهش قراردادهای خرید و فروش مسکن و 99 درصد مربوط به کاهش قراردادهای اجاره مسکن می باشد.

کارشناسان بر این باورند که شیوع ویروس کرونا و کاهش جا به جایی مستأجران دلیل اصلی این میزان کاهش معاملات اجاره مسکن می باشد.

بیشتر بخوانید 
بررسی دلایل کاهش 48 درصدی تعداد معاملات مسکن در آبان ماه 1399

عدم رعایت سقف مجاز افزایش اجاره بها

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت گزارش کرده است؛ در تیر ماه سال جاری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای حمایت از مستأجران مصوبه ای در نظر گرفت که به موجب آن، سقف افزایش اجاره بهای واحد های مسکونی در تهران 25 درصد نسبت به سال گذشته در نظر گرفته شد.

همچنین سقف افزایش اجاره بها در کلانشهرها 20 درصد و در سایر شهرها 15 درصد نسبت به سال گذشته تعیین شد.

اما آمارهای منتشر شده در ماه های اخیر در خصوص میزان رشد اجاره بهای مسکن در تهران و سایر شهرها حاکی از آن است که این مصوبه در تهران و سایر شهرها رعایت نشده است.

پیش بینی قیمت مسکن و اجاره بها برای نیمه دوم سال 1399

با توجه به کند شدن سرعت رشد قیمت مسکن در گزارش آبان ماه بانک مرکزی، کارشناسان بر این باورند که احتمال منفی شدن رشد قیمت مسکن در ماه های آینده وجود دارد؛ اگرچه مقدار کاهش قیمت ها زیاد و چشم گیر نخواهد بود.

اما در صورتی که مذاکرات میان دولت های ایران و آمریکا از سر گرفته شود و امکان بازگشت آمریکا به برجام وجود داشته باشد؛ می توان به کاهش قیمت مسکن به مقدار قابل توجهی امیدوار بود.

از سوی دیگر، با توجه به آنکه نرخ اجاره بهای مسکن متأثر از نرخ تورم عمومی، عرضه و تقاضا و قیمت مسکن می باشد؛ در صورت کاهش قیمت مسکن با یک تأخیر می توان به کاهش نرخ اجاره بهای مسکن نیز امید داشت.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.