سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
 • دوشنبه 20 بهمن 1399
 • دسته‌بندی:
 • خبر مسکن
 • کد خبر: 4915
 • منبع : اقتصاد آنلاین

طرح تشکیل صندوق ملی مسکن در مجلس تصویب شد

طرح تشکیل صندوق ملی مسکن در مجلس تصویب شد

تشکیل صندوق ملی مسکن با هدف ایجاد هم افزایی و تقویت توان حمایتی از حوزه مسکن، توسط نمایندگان مجلس به تایید رسید.

ماده 3 طرح صندوق ملی مسکن

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، در جلسه علنی امروز ( 20 بهمن) درخصوص بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن، ماده 3 این طرح به موافقت مجلس شورای اسلامی درآمد.

طرح صندوق ملی مسکن با 174 رای موافق، 3 رای مخالف و 6 رای ممتنع از سوی 207 نماینده ای که در صحن حضور داشتند به موافقت رسید.

براساس ماده ۳؛صندوق ملی مسکن با هدف ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل می گردد.

منبع تامین منابع صندوق ملی مسکن

منابع صندوق ملی مسکن از مالیات های دریافتی مربوط به بخش مسکن، زمین، مستغلات و ساختمان تامین می گردد.

منابع پیش بینی شده در بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع اجاره زمین های ۹۹ ساله، منابع حاصل از بازگشت یا امهال اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس انداز مسکن یکم در هر سال، کمک های خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش بینی می گردد، تامین می شود.

این منابع به یارانه سود تسهیلات، تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایانکار ساختمان، هزینه های تأمین و انتقال زیرساخت و مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری های غیر انتفاعی (آموزشی، مذهبی، درمانی، فضای سبز، فرهنگی، ورزشی، تجهیزات شهری) مطابق با الگوی شورای عالی مسکن در توسعه شهری ایجاد شده برای پروژه های مسکونی موضوع این قانون اختصاص می یابد.

تمام اموال و دارایی های صندوق ملی مسکن، به دولت جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد.

این صندوق تنها در وزارت راه و شهرسازی استقفرار یافته و نه در تهران و نه در هیچ شهر دیگری شعبه ندارد.

ارکان موجود در صندوق ملی مسکن شامل هیات امنا و هیات عامل است.

بیشتر بخوانید
لزوم ساخت مسکن توسط مجریان واجد شرایط از اول اسفند

هیات امنا

هیات امنا که به عنوان بالاترین رکن در صندوق ملی مسکن است شامل:

1-1وزیر راه و شهرسازی (رئیس هیات امنا صندوق)

1-2وزیر کشور

1-3وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

1-4وزیر امور اقتصادی و دارایی

1-5رییس سازمان برنامه و بودجه کشور

1-6رئیس کل بانک مرکزی

1-7یک نفر از اعضای کمیسیون عمران و یک نفر از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به پیشنهاد کمیسیون و انتخاب مجلس شورای اسلامی(به عنوان ناظر)

1-8دادستان کل کشور

1-9رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

۲- جلسات هیأت امنا حداقل سالی دو بار تشکیل و با حداقل حضور دو سوم اعضا رسمیت می­یابد و تصمیمات در آن با حداقل ۵ رای اتخاذ می­گردد.

۳- دبیرخانه هیأت امنا در وزارت راه و شهرسازی مستقر است

هیات عامل

 • این هیات از ترکیب 5 نفر از صاحب نظران، با تجربه ها، افراد امین، مورد وثوق و خوش نام در حوزه اقتصاد مسکن، حقوقی، مالی، بانکی، عمرانی و برنامه ریزی تشکیل شده است. شرایط انتخاب این افراد داشتن حداقل ده سال سابقه کاری مرتبط و مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد می باشد. این افراد به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی، توسط هیات امنا انتخاب و با حکم رئیس هیات امنا برای 4 سال منصوب می شوند.
 • استعفا و برکناری اعضای هیات عامل به تایید دو سوم اعضای دارنده حق رای هیات امنا بستگی دارد.
 • انتخاب رئیس هیات عامل که بالاترین مقام اجرایی در صندوق است، از بین اعضای هیات عامل به وسیله هیات امنا انجام می شود و با حکم تایید رئیس هیات امنا منصوب می شود.

تبصره های طرح صندوق ملی مسکن

 1. دیوان محاسبات کشور و سازمان حسابرسی کشور موظفند هر شش ماه یکبار هزینه های مصرف شده در صندوق ملی مسکن را به کمیسیون های عمران و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گزارش دهند.
 2. حداکثر تا دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، اساسنامه صندوق ملی مسکن که شامل اهداف، کارکردها و وظایف صندوق، منابع و مصارف صندوق، وظایف هیأت امنا، هیأت عامل و سایر موارد است، به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به تصویب هیأت وزیران می رسد.
 3. تا زمانی که این صندوق تشکیل و مستقر شود، یک حساب ملی مسکن در بانک مسکن تشکیل می شود و  با دستور وزیر راه و شهرسازی منابع آن در  راه اهداف و موضوع صندوق ملی مسکن قابل برداشت است. لازم به ذکر است که پس از تشکیل و استقرار صندوق، تمام وجوه موجود در حساب ملی مسکن به این صندوق منتقل خواهد شد.
 4.  بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی بابت اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منتقل می­شود و این مبلغ به عنوان منابع صندوق ملی مسکن منظور می‌گردد.
 5. صورت­های مالی صندوق که شامل جزئیات منابع و مصارف صندوق می باشد، باید جهت اطلاع عموم به صورت حداقل فصلی بر تارنمای وزارت راه و شهرسازی منتشر گردد.
 6. پس از لازم الاجرا شدن قانون، هرگونه اختصاص بودجه، کمک و یارانه دولتی در بخش مسکن فقط از طریق صندوق ملی مسکن امکان پذیر است.
 7. تمام حساب های صندوق ملی مسکن فقط در بانک مسکن افتتاح می شود.
 8. درآمدهای مالیاتی زیر پس از واریز به خزانه داری کل کشور به عنوان منابع صندوق ملی مسکن به صورت صد در صد ( ۱۰۰ درصد) تخصیص می‌یابد:
 • درآمدهای مالیاتی حاصل از پایه های جدید مالیاتی در بخش مسکن ازجمله درآمد مالیاتی عایدی سرمایه در املاک، مالیات بر معاملات مکرر و سایر موارد مشابه
 • درآمدهای مالیاتی درخصوص بخش مسکن که تاکنون دریافت نشده اند مانند مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر اراضی بایر و موارد مشابه این
 • درآمدهای مالیاتی حاصل از افزایش نرخ پایه های مالیاتی موجود در بخش مسکن ازجمله مالیات بر نقل و انتقال خانه‌های‌گران قیمت، مالیات بر اراضی بایر و سایر موارد مشابه

افزون بر این تغییرات انجام شده در متن ماده 3 درخصوص افزودن عبارت( منابع حاصل از اجاره زمیبن های 99 ساله) که با پیشنهاد نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد وکلات از مجموع 207 نماینده حاضر در مجلس، 139 رای موافق، 26 رای مخالف و 13 رای ممتنع به خود اختصاص داد و همچنین پیشنهاد افزودن عبارت( مطابق با الگوی شورای عالی مسکن) با 139 رای موافق، 25 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.