سه شنبه 12 اسفند 1399
Flowers

اثرپذیری بازار مسکن از تحولات سیاسی در عرصه بین الملل

اثرپذیری بازار مسکن از تحولات سیاسی در عرصه بین الملل

تحولات سیاسی در عرصه بین الملل به عنوان یک متغیر بیرونی می تواند بر بازار مسکن تأثیرگذار باشد. در سال های اخیر که انتظارات تورمی در پی تحولات سیاسی در جامعه افزایش یافته بود؛ تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن رشد قابل توجهی داشت و منجر به افزایش قیمت مسکن گردید.

اکنون اما با توجه به نتایج انتخابات آمریکا و کاهش انتظارات تورمی، می توان به برقراری ثبات قیمت مسکن در ماه های آینده امیدوار بود.

تأثیرپذیری بازار مسکن از تحولات سیاسی

برخی مسئولان از بی ارتباط بودن بازار مسکن با تحولات سیاسی به خصوص در عرصه بین الملل سخن می گویند؛ این گروه تا پیش از جهش نرخ ارز در سال 1397 نیز بر این باور بودند که بازار مسکن از تحولات ارزی تأثیر نمی پذیرد.

اما طی 5/2 سال گذشته مشخص شد که نرخ ارز اثرات مستقیم و غیر مستقیمی بر بازار مسکن دارد.

به این ترتیب در شرایط فعلی نیز این پرسش مطرح می شود که در پی تحولات سیاسی اخیر در عرصه بین الملل، قیمت مسکن چه تغییری می کند.

وضعیت بازار مسکن از دیدگاه نوع تقاضای حاضر در بازار

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز به آن اشاره کرده است؛ بررسی وضعیت بازار مسکن حاکی از آن است که از اواخر سال 1397 به بعد بیش تر متقاضیان در بازار مسکن به خصوص در شهر تهران، در واقع متقاضیان غیر مصرفی مسکن بوده که به دنبال حفظ ارزش پول خود در شرایط تورمی به دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن می باشند.

متقاضیان مصرفی بازار مسکن اما از اواخر سال 1397 به دنبال جهش قیمت مسکن، کاهش شدید قدرت خرید مسکن و کاهش درصد پوشش تسهیلات مسکن از این بازار خارج شده اند.

در حقیقت می توان گفت که متقاضیان مصرفی بازار مسکن فعلاً منتظر بهبود وضعیت بازار به معنای تعدیل سطح قیمت ها هستند.

وضعیت افزایش قیمت در بازار مسکن

بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر، بازار مسکن در حال عبور از سومین سال جهش قیمت می باشد. با این وجود، پیشینه بازار مسکن نشان می دهد که طول مدت افزایش قیمت در این بازار حداکثر 2 سال بوده است.

بازار مسکن در جهش های قبلی که در سال های 1374، 1380، 1386 و 1392 اتفاق افتاد؛ با عبور از دوره جهش به ثبات می رسید و در برخی موارد نیز روند افزایشی قیمت معکوس می شد.

اما در دوره جهش قیمت فعلی مسکن، پس از گذشت 3 سال هنوز قیمت در حال افزایش است. آمارها نشان می دهد که میانگین رشد ماهانه قیمت مسکن در سال 1397، در تهران 6 درصد بوده است، سپس در سال 1398 به 4 درصد کاهش یافته است؛ با این حال در سال جاری این نرخ دوباره افزایش یافته و به 8 درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید
تحلیل و بررسی بازدهی بازارهای دارایی در هشت ماه نخست سال

ریشه انتظارات تورمی و تأثیر آن بر بازار مسکن

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز نشان می دهد؛ آنچه در 5/2 سال گذشته موجب افزایش تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن شده است؛ تقویت انتظارات تورمی است.

در خصوص ریشه ایجاد و تقویت انتظارات تورمی و اثر آن بر بازار مسکن دو دیدگاه وجود دارد. در دیدگاه نخست، خروج آمریکا از برجام و تحولات سیاسی در عرصه بین الملل به عنوان منشأ پیدایش انتظارات تورمی در جامعه در نظر گرفته می شود. به این ترتیب، این متغیر سیاسی مستقل از سایر عوامل موجب آشفتگی بازار مسکن شده است.

در دیدگاه دوم اما چنین تصور می شود که تحولات سیاسی در عرصه بین الملل موجب کاهش درآمدهای ارزی، افزایش نرخ ارز و حجم نقدینگی شده است؛ بنابراین با هجوم نقدینگی به بازار دارایی ها نظیر مسکن انتظارات تورمی تشدید شده است.

اثر برجام بر بازار مسکن

در تیر ماه سال 1394 که برنامه جامع اقدام مشترک با موضوع هسته ای به تأیید کشورهای عضو رسید؛ فعالان اقتصادی نسبت به آینده امیدوار شدند و انتظارات تورمی کاهش پیدا کرد.

در پی کاهش انتظارات تورمی، میزان معاملات مسکن 25 درصد کاهش پیدا کرد. در همان سال متوسط قیمت مسکن در تهران یک درصد کاهش یافت و در سال 1395 نیز نوسان قیمت مسکن نزدیک به 5 درصد بود. در حقیقت، نبود تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن در سال های 1394 و 1395 ثبات قیمت را رقم زد.

اثر خروج از برجام بر بازار مسکن

در اردیبهشت ماه سال 1397 که آمریکا از برجام خارج شد، بالاترین میزان تورم مسکن در تهران تجربه شد. متوسط قیمت واحدهای مسکونی 7 تا 9 درصد افزایش یافت. این افزایش قیمت ناشی از اثر شوک های ارزی بر بازار مسکن، شکل گیری انتظارات تورمی و کاهش عرضه بود.

اثر خروج از برجام بر بازار مسکن

پیش بینی وضعیت بازار مسکن در عصر جدید

با توجه به تجربه های پیشین که حاکی از اثرپذیری بازار مسکن از تحولات سیاسی در عرصه بین المللی است؛ در شرایط فعلی نیز پیش بینی می شود که بازار مسکن از انتخابات آمریکا، شکست ترامپ و احتمال پایان فشار حداکثری تأثیر پذیرد.

سناریو اول در این خصوص آن است که با توجه به کاهش انتظارات تورمی و کاهش تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن، احتمال برقراری ثبات قیمت در این بازار وجود خواهد داشت.

در سناریو دوم احتمال آن می رود که وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری نیز مستقل از تحولات سیاسی امیدوار کننده مانند نیمه اول سال پیش برود.

البته آنچه که بر روی آن توافق وجود دارد این است که احتمال رشد قیمت مسکن به اندازه ماه های قبل وجود ندارد. اما در این سناریو که احتمال تغییر آرای ترامپ هم در آن در نظر گرفته می شود؛ احتمال برقراری ثبات قیمت از سناریوی اول کم تر است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.